Karakter boyutu :
Özel Meslekî Teknik Liselerde Yeni Dönem

Özel Meslekî Teknik Liselerde Yeni Dönem

Tarih 09 Temmuz 2016, 17:33 Editör tula basın

RİZELİ GENEL MÜDÜRDEN ÇOK ÖZEL AÇIKLAMALAR

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal ŞAMLIOĞLU, OSB’lerde açılan özel mesleki ve teknik eğitim okullarında veya OSB dışında açılan özel mesleki ve teknik eğitim okullarında öğrenim gören öğrencilere hangi alan ve dallarda ne kadar destek verileceğinin her yıl Temmuz ayında Maliye Bakanlığı ile müştereken hazırlanacak tebliğe göre belirleneceğini kaydetti.
Şamlıoğlu; 2012-2013 öğretim döneminde OSB’lerde 5 özel mesleki ve teknik eğitim okulu faaliyette iken Bakan-lığımızca başlatılan eğitim öğretim desteği uygulaması ile 2015-2016 öğretim yılında okul sayısının 23’e çıktığını belirtti. Şamlıoğlu, 2015-2016 öğretim yılında OSB’lerde açılan özel mesleki ve teknik eğitim okullarında eğitim alan 16.259 öğrenciye, 4.000 TL ile 6.250 TL arasında 81.598.691 TL tutarında eğitim öğretim desteği ödendiğini belirti. Ayrıca desteğin verildiği 4 yıl içerisinde 148.989.001 TL tutarında öğrenci adına okullara ödeme yapıldığı bilgisini verdi.
Kemal ŞAMLI-OĞLU, OSB’deki özel mesleki ve teknik okullarının açılmasıyla iş dünyasının ihtiyaç duyduğu meslek ve alanlarda nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi, mesleki eğitimde kalitenin artması, istihdamın artması, özel mesleki ve teknik eğitim kurumları ile endüstri çevreleri arasında işbirliğinin geliştirildiğini belirti. Ayrıca bu doğrultuda 25.03.2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararıyla OSB dışında açılan/açılacak mesleki ve teknik eğitim okullarına da eğitim öğretim desteği verilmesine imkân tanındığını söyledi.
Şamlıoğlu, yapılan düzenleme ile bu okullara öğretim yılının başlama-sından en geç otuz gün içerisinde kayıt yaptıran tüm öğrencilere de 3 taksit halinde ödeme yapılacağını söyledi. Kemal ŞAMLIOĞLU süreçle ilgili şunları belirtti: OSB dışında açılan/açılacak olan özel meslekî ve teknik eğitim okullarına eğitim öğretim desteği verilebilmesi hususu, orta ve büyük ölçekli işletmelerle 10 yıl süreli protokol yapılması ve okulun açıldığı il veya ilçe nüfusunun 20.000 ve üzerinde olması şartlarına bağlanmıştır. Bu düzenleme ile öğrencilerin işletmelerde beceri eğitimi ve stajlarında yaşanan sorunların giderilmesi, öğrencilerin çağın gerektirdiği en son teknoloji ile meslekî ve teknik eğitim sürecini tamamlaması, özel sektörün meslekî ve teknik eğitim alanında yatırım yapması amaçlanmaktadır. 
Böylece özel sektör ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünü doğrudan kendi kuracağı ya da açılan/açılacak olan okullarla yapacağı protokollerle yetiştirmesine imkân sağlamış olacaktır.
Şamlıoğlu, OSB dışında açılan/açılacak özel mesleki ve teknik eğitim okulları, takviye kursları, yemek, servis, pansiyon hizmetleri hariç, desteklenecek alan/dallarda belirlenen eğitim öğretim desteği tutarının en fazla bir katı kadar eğitim öğretim ücreti alınabilmesine imkân verileceğinin bilgisini verdi. Şamlıoğlu, okulların standartlarıyla ilgili olarak Yönergenin en yakın zamanda yayımlanacağını belirtti.

  • Array
  • Array
  • Array
  • Array
  • Array
  • Array
  • Array
  • Array
  • Array

EĞİTİM

KTÜ'de Rektör Çuvalcı Uluslararası Patent Tescili Aldı

KTÜ'de Rektör Çuvalcı Uluslararası Patent Tescili Aldı Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, buluşuyla uluslararası patent tescili aldı...

Milyonlarca öğrenci yarı yıl tatili için gün sayıyor

Milyonlarca öğrenci yarı yıl tatili için gün sayıyor Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde okuyan yaklaşık 18 milyon öğrenci, 19 Ocak Cuma günü karne almaya hazır...

Tüm Fotoğraflar    

  05.12.2020
 

05.12.2020..

İzlenme: 8

   
  04.12.2020
 

04.12.2020..

İzlenme: 20

   
  03.12.2020
 

03.12.2020..

İzlenme: 19

   
  02.12.2020
 

02.12.2020..

İzlenme: 20

   
tula basın tula basın
SAYMAZ KÖŞE YAZILARINA BAŞLIYOR.
Orhan Yazıcılar Orhan Yazıcılar
HİKMET HOCA GİDİCİ Mİ?
B.Ali KAVALCI B.Ali KAVALCI
KANDÖKEN TAŞÖREN CUNTACI
Ramazan Topcan Ramazan Topcan
VAKİT; AYRILIK VAKTİ
Azmi Kandemir Azmi Kandemir
MUHALEFET DEĞİŞEN VE GELİŞEN TÜRKİYE’YE İNTİBAK EDEMİYOR
İsmet KÖSOĞLU İsmet KÖSOĞLU
NECATİ HOCA VE ÇAY TV.


Tüm videolar

  27 Mayıs 1960'ta ne oldu? Videosu
 

27 Mayıs 1960'ta ne oldu?

   
  RİZE TANITIM Videosu
 

RİZE TANITIM

   


KİRALIK EV