Azmi Kandemir
Azmi Kandemir
tulabasin@hotmail.com
MUHALEFET DEĞİŞEN VE GELİŞEN TÜRKİYE’YE İNTİBAK EDEMİYOR
21 Haziran 2016, 17:16


Ülkemizde uzun yıllardır ana muhalefet olarak görev yapan ve Atatürk’ün kurduğu bir parti her nedense değişime ve gelişime ayak uyduramamakta, nesiller çatışması gibi her inkişafa karşı gelmekte ve direnmekte inatçı bir tavır takınmış bulunuyor. Çevresinde bulunan ve o partiye bağlı olanlar da by konuda kendilerine bir uyarıda bulunmuyor, birçok tecrübeli, bilgili ve vatansever vekillerden de bir uyarı gelmiyor. Bu surumda ülkede çok önemli bir görevi olan muhalefet partisinin yokluğu tüm halkımızın dikkatini çekiyor.

Ülkenin aleyhinde bulunan ve kendisini dahi yok edecek bir düşüncede olan paralel yapıya desteğini esirgemiyor ve ona yargıda da taraf olacağını ifade ediyor. Gezi olaylarının ülkeye verecek olduğu zararı bildiği halde onu da destekte bulunuyor. Ana muhalefetin bu davranış ve tutumları tüm halkımız tarafından merak konusu oluyor.Bu derece önemli bir partiyi beklide onun fanatiği olanlar coşturuyor, onlar da başkan olarak bunun heyecanını yaşayarak hiç kabul görmeyecek konuları destekte direniyor. Bir nevi muhalefet yapmayı da bilmiyor ve unutuyorlar. Vatandaşlar ve onun taraftarı olanlar bu ilgili partiden gerçekleri ifade ile ülkeye yapılması gereken hizmetlerden bahsetmesini beklerken bir parti başkanı olarak şahısları ele alarak tenkidi uygun görüyor. Her halde iktidar olmayı ve halka hizmeti ummuyor, kendisinden umudu kemsi,r bir davranış sergilemeyi uygun buluyor. Bunun sonucu da aşırı bir tarzda ve hiç ifade edilemeyecek sözlerle saldırıyı uygun görüyor.

Dünyada benzeri olmayan bir muhalefet türü ülkemizde mevcut ana muhalefet tarafından örnek olarak yürütülüyor.Alışmış oldukları uygulamalardan bir adım ileri geçemiyor ve ülkenin gelişim ile değişimine ayak uyduramıyorlar. Bu güne kadar seçilen cumhur başkanlarımız meclisten seçilmiş, halkı ile münasebeti olmamış, düşünülmemiş ve tabu bir biçimde görevlerini sürdürmüşlerdir Halkı ile ilgileri pek fazla olmamış, partililer ve ilgili başkanlar da buna alışmış bulunmaktadırlar. Bu gün mevcut olan cumhurbaşkanı halk tarafından seçilmiş, halkın cumhurbaşkanı sıfatını taşımakta, onun için vatandaşlar arasında partili, partisiz, görevli, görevsiz kişiler de aynı mesafede bulunmakta, o kişilerle istediği gibi görüşebilmekte ve o kişiler de cumhurbaşkanlarının yanında olmak, gezilerine iştirak etmek, birlikte olmaktan geri durmamaları uygun bir davranış olarak bilinmelidir..

Özet olarak, muhalefet bu davranışlardan uzak durmalı, görevleri olan parti gereklerini yerine getirmeli, milletine yapacak olduğu hizmetleri gündeme getirmeli. İktidar için gördüğü ve bulduğu noksanlıkları da tenkitten geri kalmamalıdırlar. BU davranışları ile halkının seçtiği bir cumhurbaşkanına sözle saldırının kendi partilerine bir yarar sağlamayacağını da bilmelidirler. Zira, yeterli ve liyakatli bir muhalefetin varlığına da ihtiyaç olduğu düşünülmelidir. Ana muhalefette nice ehliyetli ve halkının bilen, düşünen, hazmet için kendini vakfeden vekillerin varlığı ile başkanlarını uyarmalarının beklendiğini de bilmelidirler. Hiçbir vekil, makamından ve kendisinin tenkitle görevinden azledileceğini ve gelecek seçimlerde seçilmeyeceğini düşünerek gerçekleri ifadeden kaçınmamalı. Bunun bir vatan borcu olduğu bilinmelidir. Her şeyden önce ülkemizin geliştiğini, değiştiğini, kalkındığını bilmeli ve bu gidişe yardımcı olmalıdırlar. Benden söylemesi,Muhalefetin bu yolunun doğru olmadığını düşündüğümü da belirtmek istiyor, daha iyi gayret içinde olmalarını, birlik ve beraberlikten ayrılmamalarını hatırlatmak istiyorum.

Bu yazı 99586 defa okunmuştur.